ایزو ۴۵۰۰۱ (سیستم مدیریت سلامت و ایمنی شغلی) چیست؟

یک سیستم مدیریت سلامت و ایمنی شغلی به شما کمک می کند تا مهمترین دارایی سازمان یعنی نیروی انسانی خود را حفظ کنید و به پیشرفت و برتری در کسب و کار خود برسید.

ایزو 45001ایزو ۴۵۰۰۱ استاندارد ایزو برای سیستم های مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای (OH & S) است که در مارس ۲۰۱۸ منتشر شده است. هدف از ایزو ۴۵۰۰۱ کاهش آسیب های شغلی و بیماری ها است.

این استاندارد بر اساس OHSAS 18001، کنوانسیون ها و دستورالعمل های سازمان بین المللی کار و سایر استانداردهای ملی و بین المللی نگارش شده است. استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ شامل مواردی است که به BS OHSAS 18001  اضافه شده اند که طی یک دوره مهاجرت ۳ ساله از سال ۲۰۱۸ تا سال ۲۰۲۱ جایگزین می شوند.

ایزو ۴۵۰۰۱ همچنین ساختار سطح بالایی از دیگر استانداردهای ایزو مانند ISO 9001: 2015 و ISO 14001: 2015 را دنبال می کند که این امر باعث می شود که با این استانداردها هماهنگ شوند.

ایزو ۴۵۰۰۱ از چه سالی منتشر شد؟

ایزو ۴۵۰۰۱ در اکتبر ۲۰۱۳ در در سازمان جهانی ایزو پیشنهاد شد. کمیته ISO / PC 283 که در سال ۲۰۱۳ ایجاد شد، مستقیما مسئولیت فرایند استاندارد سازی استاندارد را داشت. حداقل ۷۰ کشور به روند پیش نویس کمک کرده اند.

آماده سازی و کمیته کار تا دسامبر ۲۰۱۵ ادامه داشت. از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۱۷، پیش نویس اول موفق به کسب موافقت کافی از اعضای ایزو نشد و در پیش نویس دوم اصلاحات لازم انجام شد در نهایت این استاندارد در تاریخ ۱۲ مارس ۲۰۱۸ منتشر شد.

ایزو ۴۵۰۰۱ برای جایگزینی OHSAS 18001 تا سه سال پس از انتشار آن تنظیم شده است. این سیستم از استاندارد سیستم مدیریت استاندارد برای ادغام ساده با دیگر استانداردهای سیستم مدیریت مانند ISO 9001 و ISO 14001 استفاده می کند. انجمن بین المللی اعتباربخشی الزامات لازم برای مهاجرت از OHSAS 18001 به ISO 45001 را منتشر کرده است.

ISO45001

چرا ایزو ۴۵۰۰۱ برای سازمان شما مناسب است؟

ایزو ۴۵۰۰۱ برای جلوگیری از آسیب های مربوط به کار و ایجاد محیط کاری ایمن و سالم برای کارکنان و ذینفعان طراحی شده است. در حقیقت، طبق استاندارد ISO و سازمان بین المللی کار – یا ILO – بیش از ۲٫۷ میلیون مرگ و میر در سطح جهان به دلیل حوادث شغلی رخ می دهد. و علاوه بر آن ۳۷۴ میلیون جراحت غیر کشنده در هر سال وجود دارد که منجر به غیبت ۴ یا چند روزه افراد از کار می شود.

ایزو ۴۵۰۰۱ به عنوان یک استاندارد بین المللی، مرزهای جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی، تجاری و اجتماعی را در بر می گیرد. این یک معیار واحد برای مدیریت سلامت و ایمنی شغلی است. بنابراین اگر سازمان شما در سطح بین المللی فعالیت یا تجارت می کند، می توانید از یک استاندارد واحد که می تواند کسب و کار شما را ساده تر کند استفاده کنید.

به گفته بسیاری از کارشناسان بهداشت و ایمنی، از جمله متخصصانی که در کمیته ایزو کار کرده اند – ISO 45001 یک پیشرفت مهم است. برای اولین بار در سطح بین المللی، مشاغل در همه ابعاد می توانند به یک چارچوب واحد دسترسی پیدا کنند که مسیر مشخصی را برای توسعه اقدامات بهتر و قوی تر بهداشت و ایمنی شغلی در اختیار شما قرار می دهد.

آیا سازمان شما در حال حاضر از استاندارد OSHAS 18001 یا استانداردهای خاص برخی کشورها مانند ANSI / ASSE Z10 2012، CAN / CSA-Z1000-14، AS / NZS 48001: 2001 و … استفاده می کند؟

اکنون ما به شما توصیه میکنیم تا جای آن ها از استاندارد جدید ISO 45001 استفاده نمایید و استانداردهای جدید را ایزو ۴۵۰۰۱ ارتقا دهید.

ایزو 45001 - ISO45001

مزایای اخذ ایزو ۴۵۰۰۱ چیست؟

کاهش هزینه های عملیاتی

کاهش هزینه های حقوقی و جبران خسارت، موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود.

بهبود روابط ذینفعان

سلامتی و دارایی کارکنان، مشتریان و عرضه کنندگان را در اولویت کاری قرار می دهد.

الزامات قانونی

الزامات قانونی و نظارتی تاثیر زیادی بر سازمان شما و مشتریان می گذارد.

مدیریت ریسک بهبود یافته

حوادث احتمالی را شناسایی کرده و کنترل ها و اقدامات لازم را برای حفظ کمترین خطر، محافظت از کارمندان و مشتریان در برابر آسیب ها انجام دهید.

رضایت مشتری و ایمنی

در حین حفظ سلامت و اموال خود، نیازهای مشتری را به طور مداوم برآورده می شود.

چه سازمان هایی برای اخذ گواهینامه ISO 45001 مناسب است؟

پاسخ ساده است یعنی همه سازمان ها مناسب برای اجرای ایزو ۴۵۰۰۱ هستند. تا زمانی که سازمان شما دارای افرادی است که برای کار می کنند یا ممکن است از فعالیت های آن تحت تاثیر قرار گیرد، استفاده از رویکرد سیستماتیک برای مدیریت سلامت و ایمنی به آن سود خواهد رساند.

استاندارد را می توان با استفاده از عملیات های کوچک با ریسک پایین به طور یکسان و همچنین با ریسک بالا و در سازمان های بزرگ و پیچیده مورد استفاده قرار داد.

استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ استاندارد منعطف و سازگار با تمامی سیستم ها و سازمان هاست. از جمله در شرکت ها و سازمان های ذیل قابل اجرا می باشد:

  • سازمان ها و شرکت های بزرگ
  • شرکت های کوچک و متوسط
  • سازمان های دولتی و غیر انتفاعی
  • سازمان های غیر دولتی و موسسات خیریه و عام المنفعه

از کجا برای گرفتن گواهینامه ایزو معتبر ایزو ۴۵۰۰۱ اقدام کنیم؟

گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ باید توسط مراجع صدور معتبر و دارای پروانه های لازم بررسی و صادر شود. برای دریافت گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ معتبر می توانید با شماره های 02144178290 و 09198586489 تماس حاصل فرمایید و با آرامش فرایند صدور گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ سازمان خود را به موسسه اندیشه فرازان بسپارید.

ایزو ۴۵۰۰۱ چه کاری انجام می‌دهد؟

این استاندارد چارچوبی را فراهم می‌کند که از طریق آن می‌توان اهداف OSH را به طور مؤثر مدیریت کرد. همان‌طور که ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ راه‌حل‌های توافقی را برای مسائل مربوط به مدیریت کیفیت و حفاظت از محیط‌زیست در بازار جهانی ارائه کرده‌اند، ایزو ۴۵۰۰۱ به بهبود ایمنی کارگران در سراسر جهان کمک می‌کند.

ایزو ۴۵۰۰۱ به‌عنوان بخشی از IMS

سازمان‌ها می‌توانند با دریافت مجموعه گواهینامه‌های سیستم مدیریت یکپارچه IMS ضمن دریافت ورژن ۲۰۱۸ ایزو  ۴۵۰۰۱، آخرین ورژن استانداردهای جهانی ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ را نیز دریافت نموده و در هزینه‌های مشاوره و صدور نیز صرفه‌جویی کنند.

ایزو ۴۵۰۰۱ چگونه از اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد حمایت می‌کند؟

سازمان‌هایی که متعهد به پایداری هستند، به طور فزاینده‌ای استراتژی‌های شرکتی خود را با اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد (SDGs) همسو می‌کنند. گواهینامه معتبر ایزو ۴۵۰۰۱ تعهد سازمان را به تضمین شرایط کاری مناسب، سلامت، رفاه و اقدامات برابر نشان می‌دهد.

برای سازمان‌هایی که به دنبال ارتقای نمایه ESG (محیط‌زیست، اجتماعی و حکمرانی) خود هستند، پیاده‌سازی این استاندارد و همسویی آن با SDGs پیامی قدرتمند به سهام‌داران و ذی‌نفعان می‌فرستد که آن‌ها واقعاً به کارکنان خود اهمیت می‌دهند.

ایزو ۴۵۰۰۱ برای چه کسانی مناسب است؟

تا زمانی که سازمان شما دارای نیروی انسانی است که ممکن است از فعالیت‌های آن‌ها تحت‌تأثیر قرار گیرید، استفاده از این رویکرد سیستماتیک برای مدیریت سلامت و ایمنی به همه سود خواهد رساند. ایزو ۴۵۰۰۱ انعطاف‌پذیر است و برای طیف گسترده‌ای از سازمان‌ها کاربرد دارد. از جمله:

  • سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ
  • شرکت‌های کوچک و متوسط
  • مؤسسات عمومی و غیرانتفاعی
  • سازمان‌های غیردولتی (NGO) و خیریه‌ها


برنامه اقدام پنج‌مرحله‌ای ایزو ۴۵۰۰۱ برای مدیریت ایمنی

پذیرش ایزو ۴۵۰۰۱ نقطه عطفی برای ایمنی شغلی در سیستم‌های مدیریت سلامت اتاق کنفرانس (OSH) بود. این استاندارد ساختاری را در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهد که حول آن می‌توانند از صدمات، بیماری‌ها و تلفات در محل کار جلوگیری کنند.

برای آشنایی اولیه با نحوه پیاده‌سازی این استاندارد، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱– مفهوم سیستم‌ مدیریت ایزو ۴۵۰۰۱ را درک کنید

اولین قدم در پیاده‌سازی ایزو ۴۵۰۰۱ یا هر استاندارد دیگری در این زمینه، درک هدف آن و اینکه چگونه می‌تواند برای سازمان شما مفید باشد است.

سپس، زمانی را برای آشنایی با الزامات استاندارد اختصاص دهید. این استاندارد ۱۱ عامل موفقیت را برای اجرای یک سیستم مدیریتی ارائه می‌دهد که می‌تواند شما را راهنمایی کند.

با دانش عمیق‌تر از سیستم‌های مدیریت، می‌توانید یک مورد تجاری قوی برای اینکه چرا سازمان شما باید استاندارد را اجرا کند، ایجاد کنید. درک الزامات ایزو ۴۵۰۰۱، بینشی در مورد تأثیری که این استاندارد می‌تواند بر نتایج نهایی شرکت داشته باشد را به مدیران اجرایی منتقل می‌کند.

۲– سیستم فعلی خود را بررسی کنید

برای درک جایگاه ایزو ۴۵۰۰۱ در یک سیستم مدیریت ایمنی، مهم است که بررسی کنیم چه استانداردها و سیستم‌هایی در حال حاضر وجود دارد. اگر سازمان شما قبلاً از ایزو ۹۰۰۰ و ایزو ۱۴۰۰۱ استفاده می‌کند و با این رویکرد سیستم مدیریت آشنایی دارد، یکپارچه‌سازی ایزو ۴۵۰۰۱ آسان می‌شود و انتقال را می‌توان به طور یکپارچه‌تری انجام داد.

۳– سهام‌داران را درگیر کنید

پیاده‌سازی ایزو ۴۵۰۰۱ می‌تواند منجر به تغییر سازمانی شود و مانند هر تغییر دیگری، افراد و گروه‌ها به طرق مختلف تحت‌تأثیر قرار خواهند گرفت. اطلاعات را از کل سازمان جمع‌آوری کنید و دیدگاه‌های متفاوتی را که مردم در مورد خطرات ایمنی و سلامت دارند درک کنید.

فراتر از جمع‌آوری اطلاعات در مورد دیدگاه‌های مختلف، تعامل با ذی‌نفعان است که به پرورش فرهنگ کمک می‌کند. مهم است که در این مرحله، رهبری را درگیر کرده و اثرات عملیاتی و مالی اجرای چنین سیستمی را به آن‌ها توضیح دهیم تا بتوانند تصمیمی آگاهانه بگیرند.

۴– اولویت‌ها و اهداف را تعیین کنید

با اطلاعات جمع‌آوری‌شده از ذی‌نفعان درگیر، می‌توانید اولویت‌ها را برای سیستم مدیریت خود تعیین و اهداف ایمنی و عملکرد تجاری که سازمان امیدوار است از طریق اجرای ایزو ۴۵۰۰۱ به آن دست یابد را شروع کنید.

سپس سازمان‌ها می‌توانند اجرای استاندارد را با اهداف تجاری هماهنگ کنند. شناسایی اهداف کسب‌وکار از نظر ایمنی، سلامت شغلی و هم‌راستایی آن‌ها با این استاندارد به کسب‌وکار اجازه می‌دهد تا معیارهای موفقیت سیستم مدیریت خود را اندازه‌گیری کنند و در طول زمان تنظیمات و بهبودها را انجام دهند.

۵– سیستم مدیریت خود را بهبود بخشید

با دنبال‌کردن این چهار مرحله اول، می‌توانید یک سیستم مدیریتی را که برای سازمان شما سفارشی شده است ایجاد کنید یا سیستم موجود را بهبود ببخشید. این فرایند به شما کمک می‌کند تا تیمی را جمع کنید که بتواند برنامه را اجرا کند.

با وجود استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱، تیم شما می‌تواند عملکرد را در برابر اهداف و مقاصدی که برای بهبود مستمر ایمنی و عملکرد تجاری در کل سازمان شما شناسایی شده است، پیگیری کند.

چرخه عمر ایزو ۴۵۰۰۱

ISO 45001 در اکتبر ۲۰۱۳ در سازمان جهانی ایزو پیشنهاد شد. کمیته ISO / PC 283 که در سال ۲۰۱۳ ایجاد شد و مستقیماً مسئولیت فرایند استانداردسازی آن را بر عهده داشت و حدود به ۷۰ کشور در روند پیش‌نویس کمک کرده‌اند.

مراحل آماده‌سازی تا دسامبر ۲۰۱۵ ادامه داشت. از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۱۷، پیش‌نویس اول موفق به کسب موافقت کافی از اعضای ایزو نشد و در پیش‌نویس دوم اصلاحات لازم انجام شد.

در نهایت این استاندارد در تاریخ ۱۲ مارس ۲۰۱۸ منتشر و جایگزین استاندارد BS OHSAS 18001 شد.