دوره آموزش مسئولین ایمنیدوره آموزشی مسئولین ایمنی

دوره آموزش عمومی ایمنی (ویژه مسئولین ایمنی کارگاه‌ها) به مدت ۴۰ ساعت برگزار می‌گردد. این دوره با گواهینامه مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت کار و با استفاده از مدرسین مورد تأیید اداره کار استان برگزار می گردد. شرکت‌هایی که قصد اخذ گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران را دارند، با توجه به تعداد پرسنل خود و همچنین نوع فعالیت، موظف هستند یک نفر را به عنوان مسئول ایمنی تعیین و یا استخدام نمایند. دوره عمومی ایمنی (ویژه مسئولین ایمنی کارگاه‌ها) یکی از دوره‌های است که افراد جهت فعالیت در سمت مسئول ایمنی در کارگاه ها ملزم به گذراندن و اخذ مدرک آن می باشند. دوره فوق، طی ۵ روز  با حضور اساتید مجرب و زیر نظر اداره کار تهران برگزار می گردد. پس از اتمام دوره، آزمون برگزار شده و نتایج آن در سایت مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار اعلام می‌گردد.

برای ثبت نام بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

شروع فرآیند ثبت نام


این دوره برای چه اشخاصی مفید است؟

این دوره از سوی مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار، برای مسئولین ایمنی کارگاه ها و شرکت‌ها طراحی گردیده است. 

مطابق با آئین نامه آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران و کارآموزان، برخی از مسئولین ایمنی شرکت‌ها و کارگاه‌ها (بر اساس رشته تحصیلی و سال تحصیل) ملزم بوده دوره آموزشی ویژه مسئولین ایمنی را زیر نظر مرکز تحقیقات بگذرانند.

لازم به توضیح است حضور در این دوره برای افرادی که در زمینه ایمنی فعالیت می‌کنند از جمله سرپرستان HSE، کارشناسان و افسران ایمنی به منظور افزایش سطح ایمنی پروژه ها و آشنایی آنان با جدیدترین موضوعات ایمنی، پیشنهاد می گردد.

دوره آموزشی مسئولین ایمنی

منابع آموزشی دوره آموزش مسئول ایمنی

دوره آموزش عمومی ایمنی (ویژه مسئولین ایمنی کارگاه‌ها) از اهمیت ویژه ای جهت اخذ گواهی نامه مسئول ایمنی و متعاقب آن، اخذ گواهی نامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران توسط شرکت برخوردار می‌باشد. این دوره به منظور آشنایی مسئولین ایمنی با نکاتی در زمینه ایمنی کارگاه طراحی شده است. با توجه به این موضوع، مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار جهت هر چه بهتر برگزار شدن این دوره، کتاب “آموزش عمومی مسئولین ایمنی کارگاه‌ها” را در سال 1396 و در قالب 417 صفحه تدوین و منتشر نموده است. شرکت کنندگان در این دوره می‌توانند با مطالعه این کتاب برای شرکت در آزمون آمادگی لازم را کسب نمایند.

برخی از نکات کلیدی که شما در این دوره فرا می‌گیرید به شرح زیر می‌باشد:

 •    مفاهیم اولیه ایمنی، بهداشت و محیط زیست
 •    اقدامات شناسایی محیط کاری و فرایندهای شغلی موجود
 •    مسئولیت‌های قانونی بر اساس آئین نامه های وزارت کار
 •    شناخت علل بروز حوادث و راه‌های کنترل آن
 •    علل ایجاد بیماری‌های شغلی و راهکار پیشگیری از آن
 •    حداقل های ایجاد کارگاه ایمن و متعلقات آن نظیر کمپ ها و رستوران و…
 •    گواهینامه‌ها و استانداردهای مورد نیاز برای انجام کار ایمن و استاندارد
 •    آشنایی با سیستم‌های مدیریتی کنترل ایمنی و بهداشت و محیط زیست
 •    آشنایی با حداقل مقررات مربوط به فعالیت‌های کارگاه‌ها نظیر ایمنی برق، ایمنی کار در ارتفاع، ایمنی داربست بندی، ایمنی ابزار، ایمنی حریق، بهسازی محیط کار، دفع مواد زائد نظیر پسماند و پساب و…
 •    شناخت شرایط اضطرار و بحران در کارگاه‌ها
 •    نحوه واکنش در شرایط اضطراری و بحران
 •    وسایل حفاظت فردی مورد نیاز برای انجام مشاغل کارگاهی


لطفا برای ثبت نام بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

شروع فرآیند ثبت نام

دوره آموزشی مسئولین ایمنی